Návštěva korejského muzea s výstavou bojagi
V létě 2024 jsem měla možnost navštívit Jižní Koreu. V této krásné zemi jsem byla již před 6 lety jako výměnný student, takže jsem už věděla „do čeho jdu“. Kromě skvělého jídla, nákupů kosmetiky, prohlížení památek a koupání se v moři jsem se těšila i na návštěvu muzea, které nabízí i výstavu bojagi.
Co to je bojagi?
Na první pohled to vypadá jako taková alternativa k japonskému furoshiki – (většinou) čtvercové kusy látek se používají k zabalení předmětů, včetně dárků, ale i k řadě dalších úkonů. Ale jelikož mají tyto dvě země mnoho podobností, vždy se něčím liší.
V případě bojagi je pro Korejce velmi důležitý i způsob, jakým se látka vyrábí – často se bojagi vyrábělo ze zbytků látky, takže může připomínat to, čemu dnes říká patchwork. Tento způsob nejen ukázal, že paní domu dokáže šetřit a využít vše, co může, ale je to poté i zajímavý suvenýr, protože obsahuje látky z různé doby rodiny. I proto se bojagi bere jako umění a najdete ukázky v muzeu.
Další důležitá věc je vyšívání – i obyčejný kus látky může vypadat luxusně, honosně, nebo prostě zajímavěji, když má na sobě ručně vyšité symboly a výjevy ze života.
Bojagi ale může být i způsob, jak balit dárky. V Koreji se také ujal balicí papír, celofán, a podobně, ale bojagi má své místo, když chcete nějaký dárek zabalit opravdu noblesně, (nebo dokonce i na svatbu) a tak to začaly využívat i společnosti, které chtějí své dárkové zboží co nejlépe prezentovat. Proto při procházkách Koreou můžete vidět podobné obchody:
Výstava
Výstava se nachází v Soulském muzeu řemeslného umění, které se nachází hned vedle hlavního paláce Gyeongbokgung, takže pokud se vám někdy podaří se do Koreje podívat, máte památky i toto muzeum hezky blízko sebe. Muzeum chce zachovat a ukázat korejskou historii a rozmanitost řemesla a s ním spojeného umění, včetně historie textilií, a proto mají i tuto výstavu.
Výstava prezentuje bojagi jak jako umění, ale i jako součást každodenního života, takže mají i ukázky toho, jak se dají šátky použít. Vysvětlují historii používání bojagi, jeho význam pro společnost i domácnost a jaké velikosti a materiály se mohou použít.
V závěrečné části výstavy máte i možnost vyzkoušení si balení sami podle vzoru. Tak samozřejmě, že jsem neodolala.
Závěrem
Je krásné vidět, když země uchovává svoji kulturu, ale zároveň se snaží najít místo pro ni i v dnešní moderní společnosti. Výstavu jsem si tedy moc užila a doporučuji jí všemi deseti (už jsem zmínila, že je zdarma??). Korea je ale daleko, tak pokud vás bojagi a balení předmětů do látek obecně zajímá, pročtěte si další části v našem blogu, nebo přijďte na naše workshopy – teď na podzim a zimu jich pár mít budeme, pro více informací sledujte naše sociální sítě nebo tuto stránku.